Liquid nitrogen boils at -195.8 degrees Celsius. Express the boiling point of li
ID: 1004341 • Letter: L
Question
Liquid nitrogen boils at -195.8 degrees Celsius. Express the boiling point of liquid nitrogen in kelvin.
A) -77.4 K
B) -469.0 K
C) 469.0 K
D) all temperatures are on ) K on the Kelvin scale
E) 77.4 K
The density of lead is 11.4 g/cm3 at 25 degrees Celsius. Calculate the volume occupied by 25.0 g of lead.
A) 1.24 cm3
B) 285cm3
C) 2.19 cm3
D) 0.456 cm3
E) 6.05 cm3
The name for CuSO4 . 5H2O is
A) copper (V) sulfate hydrate
B) copper (II) sulfate pentahydrate
C) copper sulfate pentahydrate
D) copper (III) sulfate acid
E) copper sulfate acid
Explanation / Answer
Boiling point = -195.8 oC = (-195.8 + 273.15) K = 77.35 K
Lead
Volume = mass/density = 25/11.4 cm3 = 2.19 cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.