Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Final Set Exercise 16.54 with feedback Part A For the following reaction, K 255

ID: 1004290 • Letter: F

Question

Final Set

Exercise 16.54 with feedback Part A For the following reaction, K 255 at 1000 K CO (g) Cl2 (g) COCl2 (g) A reaction mixture initially contains a CO concentration of 0.1550 M and a Cl2 concentration of 0.175 M at 1000 K What is the equilibrium concentration of CO at 1000 K? Express your answer in molarity to three significant figures You may want to reference (pages 628-635) section 16.8 while completing this problem. [CO] = Submit My Answers Give Up Incorrect Try Again, 9 attempts remaining Part B What is the equilibrium concentration of Cl2 at 1000 K? Express your answer in molarity to three significant figures. [C12] = Submit My Answers Give Up Part C What is the equilibrium concentration of COCl2 at 1000 K? Express your answer in molarity to three significant figures. [COC12] =

Explanation / Answer

16.54)

COeq = 0.155-x M

Cl2 eq = 0.175-x M

COCl2 eq = x M

kc = x/(0.155-x)(0.175-x) = 255

x = 255 (x^2 + 0.027125-0.33x)

255 x^2 - 85.15 x + 6.9168 = 0

on solving x=0.1943(inadmissible) or 0.139 M

a.

so COeq = 0.155-x M = 0.016 M

b.

so Cl2 eq = 0.175 -x M= 0.036 M

16.11)

initially

pI2 = 0.12

pCl2= 0.12

at equilibrium

pI2 = 0.12-x

pCl2= 0.12-x

pICl = 2x

kp= [2x]^2 /[ 0.12-x]^2

9.049 = 2x/0.12-x

11.049x = 1.0859

x= 0.0982

so finally

a.

at equilibrium

pI2 = 0.12-x = 0.02171 atm

b.

at equilibrium

pCl2 = 0.12-x = 0.02171 atm

c.

at equilibrium

pICl = 2x = 0.19657 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote