How many grams of aluminum reacted in the following equation to produce 195 mL o
ID: 998798 • Letter: H
Question
How many grams of aluminum reacted in the following equation to produce 195 mL of hydrogen gas that was collected over water at a temperature of 19 degrees C and a pressure of 740 torr? The vapor pressure of water vapor at 19 degrees C is 16.0 torr 2NaOH+2Al+6H2O=2NaAl(OH)4+3H2 How many grams of aluminum reacted in the following equation to produce 195 mL of hydrogen gas that was collected over water at a temperature of 19 degrees C and a pressure of 740 torr? The vapor pressure of water vapor at 19 degrees C is 16.0 torr 2NaOH+2Al+6H2O=2NaAl(OH)4+3H2 2NaOH+2Al+6H2O=2NaAl(OH)4+3H2Explanation / Answer
Solution:- given balanced equation is...
2NaOH + 2Al + 6H2O ---------> 2NaAl(OH)4 + 3H2
volume, V of H2 formed = 195ml = 0.195L
Temperature, T = 19 + 273 = 292K
Total pressure, Ptotal = 740 torr
water vapor pressure, Pwater = 16.0 torr
pressure of gas, Pgas = 740 torr - 16.0 torr = 724 torr
724 torr x 1 atm/760 torr = 0.953 atm
from ideal gas equation,
PV = nRT
n = PV/RT = 0.953 x 0.195/(0.0821 x 292) = 0.00775 moles
so, 0.00775 moles of H2 are formed.
Now, we will use the stoichiometry to calculate the grams of Al reacted.
0.00775 moles of H2 x (2 mol Al/ 3 mol H2) x (26.98g Al/1mol Al) = 0.139g of Al.
So, the answer is 0.139 g Al.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.