How many fmols and microliters do I need, given this information? Really need he
ID: 1071547 • Letter: H
Question
How many fmols and microliters do I need, given this information? Really need help with this one!
Info:
-mw=660 * number of base pairs
-mols=g/mw
-Sample A has 2958 base pairs
-Sample B has 815 base pairs
-The reaction requires a 3:1 A:B ratio
How much B (in fmols AND in microliters) do you need if you use 1 microliter of 50 ng/microliter of A.
Here is a table that may help: the ?? is something that must be decided and inserted!
please show work
B: fmol/o fmol of B A: mol/o Fmol of A Microliter Microliter of A of BExplanation / Answer
Molecular weights : A = 2958*660 =1952280, B= 815*660=537900
Mass of A= 50*10-9 g/microliter*1 = 50*10-9 gm
Moles of A = 50*10-9/1952280 =2.56*10-14
A :B =3:1
A/B= 3/1
A= 3B or B=A/3
Moles of B= 2.56*10-14/3= 8.5*10-15 moles= 8.5 fmoles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.