Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many flaggers are in 3 0 gals? (there are 2 17 in 1 Odon and 6 5 odors In 1

ID: 481904 • Letter: H

Question

How many flaggers are in 3 0 gals? (there are 2 17 in 1 Odon and 6 5 odors In 1 flagger). Solution map: During you, 2 hour aerobic workout you drank 2 450 times 10^3 cm^3 of "Smart Water". How many cups did you consume? (1 L= 1.057 qt; 1 cm^3 = 1mL exactly; 4 cups= 1 qt exactly) Solution map: The last ice age ended approximately 10.000 years ago. How many mu sec is this? (assume 365.25 days/year). Solution map: what will be the mass in lbs of a 1 000 L sample of mercury at 25^degree C? (d_Hg = 13.6 g/ml; 453.6 g= 1 ib) Solution map:

Explanation / Answer

1) 2.17 igals in ----1 odon;
1 flager contains ----6.5 odons;
so, 1 flager = 6.5 x 2.17 igals = 14.105 igals;
therefore,, 3 igals = 3/14.105 flagers = 0.2127 flagers.

2) 2,450x 10^3 cm = 2450 mL = 2.450 L
1 L = 1.057 qt;
so, 1qt = 0.946 L;

we have 2.45 L = 2.450 x 0.9460 qt = 2.3177 qt

but 4 cups = 1 qt;

therefore, total cups of consumed water = 2.317 x 4 cups = 9.268 cups

3) 1 hour = 60 x 60 = 3600 secs = 3.6 x 10^3 sec = 3.6 x 10^9 microsecs;

1 day = 12 x 3.6 x 10^9 microsecs = 43.2 x 10^9 microsecs;

1 year = 365.25 x 43.2 x 10^9 microsecs = 1.578 x 10^13 microsecs;

10000 year = 10^4 x 1.578 x 10^13 microsecs = 1.578 x 10^17 microsecs;

So, the answer = 1.578 x 10^17 microsecs


4) Mass of 1L mercury = density x volume = (13.6 g/mL ) x (1000mL) = 13600 g.

1 lb = 453.6 g;

So, the mass of 1L mecury in lbs = 13600 / 453.6 = 29.98 lbs

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote