What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 998604 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.10 M buffer solution at pH 5.0? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1. Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), [A–]/[HA]. 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. 3. Calculate the concentration of acetic acid. Step 1: The ratio of base to acid is Step 2: Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate.
Explanation / Answer
acetate = A-
acetic acid = HA
[HA] +[ A- ]= 0.10 ------------------>1
pH = pKa + log [A-/HA]
5.0 = 4.76 + log [A- / HA]
1.74= [A- / HA]
[A-] = 1.74 [HA] ---------------->2
from 1 and 2
[HA] + 1.74 [HA] = 0.10
2.74 [HA] = 0.10
[HA] = 0.0365 M
[A-] = 0.0635 M
acetic acid concentration = 0.0365 M
acetate concentration = 0.0635 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.