What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 1073539 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.5? Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to add (acetic acid), [A^-1]/[HA]. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. Calculate the concentration of acetic acid. Step 1: Rearrange the Henderson Hasselbalch equation to solve for [A^-]/[HA] The Henderson-Hasselbalch equation is pH = p k_a + log [A^-]/[HA] if the solution is at pH 4.5.Explanation / Answer
pKa for acetic acid = 4.75
4.5 = 4.75 + log [A-/HA]
log [A-/HA] = 4.5 / 4.75
log [A-/HA] = 0.9474
[A-/HA] = 100.9474 = 8.858
[A-/HA] = 8.86
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.