A 212 mL sample of a 0.500 M NaCl solution with an initial pH of 7.00 is subject
ID: 997795 • Letter: A
Question
A 212 mL sample of a 0.500 M NaCl solution with an initial pH of 7.00 is subjected to electrolysis. After 17 minutes, a 10.0-mL portion (or aliquot) of the solution was removed from the cell and titrated with 0.100 M HCl solution. The endpoint in the titration was reached upon addition of 22.2 mL of HCl.
Part A
Assuming constant current, what was the current (in A) running through the cell?
A 212 mL sample of a 0.500 M NaCl solution with an initial pH of 7.00 is subjected to electrolysis. After 17 minutes, a 10.0-mL portion (or aliquot) of the solution was removed from the cell and titrated with 0.100 M HCl solution. The endpoint in the titration was reached upon addition of 22.2 mL of HCl.
Part A
Assuming constant current, what was the current (in A) running through the cell?
Explanation / Answer
0.1 M HCl means 0.1 moles in 1000 mL
so in 22.2 mL, moles of HCl = (0.1/1000) X 22.2 = 0.00222 moles
that means 0.00222 moles of NaOH was formed during the electrolysis in 10 mL solution
so in 212 mL solution no. of moles of NaOH produced = 0.00222 x 212/10 = 0.047 mols
so 0.047 mols of electrons have passed in 17 X 60 = 1020 seconds
1 mol of electrons = 96500 C
so 0.047 mols of electrons = 96500 X 0.047 = 4542 C
q = I X t
therefore 4542 C = I X 1020 sec
therefore I = 4542 C /1020 s = 4.45 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.