A 2100-turn solenoid has a cross-sectional area equal to 8.0 cm2 and a length eq
ID: 2012936 • Letter: A
Question
A 2100-turn solenoid has a cross-sectional area equal to 8.0 cm2 and a length equal to 30 cm. The solenoid carries a current of 4.0 A.(a) Calculate the magnetic energy stored in the solenoid using U = ½ LI2, where L = µ0n2A.
____ mJ
(b) Divide your answer in part (a) by the volume of the region inside the solenoid to find the magnetic energy per unit volume in the solenoid.
____ kJ/m3
(c) Check your Part (b) result by computing the magnetic energy density from um = B2/(2µ0) where B = µ0nI.
_____ kJ/m3
Explanation / Answer
number of turns N = 2100 cross sectional area A = 8 cm2 = 8*10-4 m2 length l = 30 cm = 0.3 m current I = 4 A a) the magnetic energy stored in the solenoid is U = (1/2)LI2 .............. (1) here , L = 0n2Al so , eq (1) becomes U = (1/2)(0n2Al)I2 = (1/2)(0)(N/l)2(A)(l)(I)2 ................. (2) substitute the given data in eq (2) , we get U = (1/2)(4*10-7 N/A2)(2100/0.3 m)2(8*10-4 m2)(0.3 m)(4 A)2 = 118.16*10-3 J = 118.16 mJ b) the magnetic energy per unit volume in the solenoid is U/V = U/Al = (118.16*10-3 J) / (8*10-4 m2)(0.3 m) = 0.492*103 J/m3 = 0.492 kJ/m3 c) the magnetic energy density is u = (0N2I2) / (2)(l)2 = [(4*10-7 N/A2)(2100)2 (4 A)2)] / (2)(0.3 m)2 = 0.492*103 J/m3 = 0.492 kJ/m3 length l = 30 cm = 0.3 m current I = 4 A a) the magnetic energy stored in the solenoid is U = (1/2)LI2 .............. (1) here , L = 0n2Al so , eq (1) becomes U = (1/2)(0n2Al)I2 = (1/2)(0)(N/l)2(A)(l)(I)2 ................. (2) substitute the given data in eq (2) , we get U = (1/2)(4*10-7 N/A2)(2100/0.3 m)2(8*10-4 m2)(0.3 m)(4 A)2 = 118.16*10-3 J = 118.16 mJ b) the magnetic energy per unit volume in the solenoid is U/V = U/Al = (118.16*10-3 J) / (8*10-4 m2)(0.3 m) = 0.492*103 J/m3 = 0.492 kJ/m3 c) the magnetic energy density is u = (0N2I2) / (2)(l)2 = [(4*10-7 N/A2)(2100)2 (4 A)2)] / (2)(0.3 m)2 = 0.492*103 J/m3 = 0.492 kJ/m3 = 118.16*10-3 J = 118.16 mJ b) the magnetic energy per unit volume in the solenoid is U/V = U/Al = (118.16*10-3 J) / (8*10-4 m2)(0.3 m) = 0.492*103 J/m3 = 0.492 kJ/m3 c) the magnetic energy density is u = (0N2I2) / (2)(l)2 = [(4*10-7 N/A2)(2100)2 (4 A)2)] / (2)(0.3 m)2 = 0.492*103 J/m3 = 0.492 kJ/m3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.