A 204-kg projectile, fired with a speed of 130 m/s at a 65.0 degree angle, break
ID: 2010323 • Letter: A
Question
A 204-kg projectile, fired with a speed of 130 m/s at a 65.0 degree angle, breaks into three pieces of equal mass at the highest point of its arc (where its velocity is horizontal). Two of the fragments move with the same speed right after the explosion as the entire projectile had just before the explosion; one of these moves vertically downward and the other horizontally.Determine the magnitude of the velocity of the third fragment immediately after the explosion.
Determine the direction of the velocity of the third fragment immediately after the explosion.
Determine the energy released in the explosion.
Explanation / Answer
M = 204-kg, V = 130 m/s, = 65.0 degrees,
mass of each piece = m = M/3 = 68 kg, M = 3m
velocity before explosion V' = Vcos = 54.9 m/s
after explosion, v1 vertically downward, v2 horizontally, in magnitude v1 = v2 = V', the 3rd velocity = v
horizontal momentum conservation: MV' = m*v2 + m*vx
3m*V' = m*(V' + vx), 3V' = V' + vx, so vx = 2V'
vertical momentum conservation: 0 = -m*v1 + m*vy
0 = m*(-V' + vy), so vy = V'
the magnitude of the velocity of the third fragment immediately after the explosion is v = (vx2 + vy2) = V'*5 = 123 m/s
the direction of the velocity of the third fragment immediately after the explosion is
tan-1(vy/vx) = tan-1(1/2) = 26.7 degrees with horizontal
the energy released in the explosion is
(mV'2/2 + mV'2/2 + mv2/2) - MV'2/2 = m(v2 - V'2)/2 = 2mV'2 = 4.10*105 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.