A 2000-kg truck is sitting at rest (in neutral) when it is rear-ended by a 1000-
ID: 1326235 • Letter: A
Question
A 2000-kg truck is sitting at rest (in neutral) when it is rear-ended by a 1000-kg car going 40 m/s .After the collision, the two vehicles stick together.
Part B
What is the kinetic energy of the two-vehicle system before the collision?
Express your answer to two significant digits and include the appropriate units.
Part C
What is the kinetic energy of the system after the collision?
Express your answer to two significant digits and include the appropriate units.
Kf=?
Part D
Based on the results of the previous parts, what can you conclude about which type of collision this is?
Based on the results of the previous parts, what can you conclude about which type of collision this is?
The collision is elastic
Part E
Calculate the coefficient of restitution for this collision.
e=?
The collision is inelastic The collision is totally inelasticThe collision is elastic
Part E
Calculate the coefficient of restitution for this collision.
e=?
Explanation / Answer
here,
mass oftruck , mt = 2000 kg
mass of car , mc = 1000 kg
initial speed of car , uc = 40 m/s
part B)
the kinetic energy of the two-vehicle system before the collision , KE = 0.5 * mc *uc^2
KE = 0.5 * 1000 * 40^2
KE = 8.0 * 10^5 J
the kinetic energy of the two-vehicle system before the collision is 8*10^5 J
part C)
let the speed of vehicle after the collison be v
using conservation of momentum
mc*uc = (mc+mt) * v
1000 * 40 = (1000 + 2000) * v
v = 13.33 m/s
KEf = 0.5 * (mc + mt) * v^2
KEf = 0.5 * 3000 * 13.33^2
KEf = 2.7 *10^5
the kinetic energy of the system after the collision is 2.7 * 10^5 J
part D)
Final velociyt of both will be same
therefore , the final relative velocity is zero
the collison is inelastic and the coefficient of restitution for this collision , e = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.