A 200 kg weather rocket is loaded with 100 kg of fuel and fired straight up. It
ID: 2049146 • Letter: A
Question
A 200 kg weather rocket is loaded with 100 kg of fuel and fired straight up. It accelerates upward at 33 ...?A 200 kg weather rocket is loaded with 100 kg of fuel and fired straight up. It accelerates upward at 30 m/s^2 for 30 s, then runs out of fuel. Ignore any air resistance effects.
1) How long is the rocket in the air?
From what I already know, the 1st part of the question has been answered which is 30s, it took the rocket to get to its peak. So now I need to know the time it takes the rocket from its peak to the ground, and from the ground into the hole. So i can add all 3 times to get the ans. I'm confused on what initial and final velocities to use to solve the problem
Explanation / Answer
Velocity it attains till fuel runs out = at = 30 x 30= 900 m/s
Height it attains till fuel is present = 0.5 x a x t x t = 13500 m
Height it attains due to inertia of velocity it attained = (v x v)/2g = (900 x 900)/(2 x 9.81) = 41326.53 m
Total height it attains = 13500 m + 41326.53 m = 87050.619 m =54.826 km
Time taken for the rocket to stop = velocity it attained/g = 1155/9.81 = 91.743 s
total time spent on upward journey = 30 + 91.743 =121.74 sec
Total time the rocket was in air = 121.74 [if the rocket escapes earth]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.