Question
Determine the number of makes of copper(II) nitrate in 25.06 mL of a 2.44M Cu(NO_3)_2 aqueous solution._____0.882 moles 0.0605 moles 7.52 moles 0.0611 moles How many grams of potassium permanganate, KmnO_4, are present in 75.22 mL of a 0.02000 M KmnO_4 aqueous solution?_____0.1580g 0.8248g 0.2377g 1.504g Which of the following is a non-electrolyte?_____NaCl MgSO_4 AlBr_3 C_6H_12O_5 What is the concentration of the chloride ion a 0.220 M aqueous aluminum chloride solution? Aluminum chloride is a strong electrolyte._____0.220 M 0.660 M 0.440 M 1.32 M The reaction of strontium oxide and nitric acid proceeds according to the following chemical equation. SrO(s) + 2HNO_3(aq) rightarrow Sr(NO_3)_2(aq) + H_2O(l) Determine the mass of strontium oxide required to completely react with 1.034 moles of nitric acid._____29.26 g 53.57 g 113.1 g 51.81 g Determine the volume of 7.19 M HNO_3(aq) required to react with 2.38 kg of solid Al(OH)_3._____18.6 L 3.27 L 1.13 L 12.7 L A 1.00-gram sample of an acid was dissolved in enough water to create 100.0 mL of aqueous solution. This solution was titrated by 15.00 mL of 1.058 M NaOH(aq). Determine the formula mass of the acid, assuming one acidic proton per formula unit._____60.0 g/mol 24.3 g/mol 63.0 g/mol 122 g/mol What is the molarity of nitrate ions in an aqueous solution that is prepared by dissolving 783 milligrams of Al(NO_3)_3 into enough water to make 250.0 mL of solution?_____0.297 M 0.0399 M 0.0441 M 0.132 M
Explanation / Answer
1. Molarity(M)= moles/ Volume of solution in L
Moles= M x Volume of solution in L= 2.44 x 0.02506 L
Moles=0.0611 moles
2. Moles of KMnO4= M x Volume of solution in L= 0.0200 x 0.07522= 0.00150 moles
Grams of KMnO4= moles x molar mass= 0.00150 x 158.034= 0.2377 g
3. Non electrolyte is a substance which cannot dissociate into ions when dissolved in water.
Out of the given substance , C6H12O6 is non electrolyte as it not dissociate into ions when dissolved in water.
4. AlCl3 -----> Al3+ + 3Cl-
Ratio of AlCl3 and Cl- is 1:3
So , 0.220 moles of AlCl3 give 3 x 0.220= 0.660 moles of Cl- ions