Determine the molar mass of Mn (ClO4)3. Caroline knows the amount of a compound
ID: 953258 • Letter: D
Question
Determine the molar mass of Mn (ClO4)3. Caroline knows the amount of a compound in moles. To find the number of molecules in the given sample of her compound, which of the following must also be used in her calculation? Avogadro's number atomic mass of each element in the compound molecular mass of the compound mass of the sample in grams Calculate the following in 9.71 g U3 PO4 What is the formula for ammonium sulfide? Capitalization and punctuation count! How many hydrogen atoms are in 5.80 mol of ammonium sulfide?Explanation / Answer
1) Molar mass of Mn(ClO4)3 = 353.29 g/mole
2) Molar mass of Li3PO4 = 115.79 g/mole
Thus, moles of Li3PO4 in 9.71 g of it = mass/molar mass = 9.71/115.79 = 0.084
Thus, moles of Li+ = 3*moles of Li3PO4 = 0.252
Thus, number of Li+ ions = moles*Avagadros' number = 1.518*1023
Moles of O = 4*moles of Li3PO4 = 0.336
Thus, mass of O = mole*molar mass = 0.336*16 = 5.376 g
3) Ammonium sulfide = (NH4)2S
moles of H-atoms in 5.8 moles of ammonium sulfide = 5.8*8 = 46.4 moles
Thus, number of H-atoms = moles*Avagadro's Number = 2.79*1025 atoms
4) Number of molecules = moles*Avagadro's number
Thus, the correct option is :- (A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.