A. A sample of neon gas at a pressure of 0.585 atm and a temperature of 22.6 ° C
ID: 995867 • Letter: A
Question
A. A sample of neon gas at a pressure of 0.585 atm and a temperature of 22.6 °C, occupies a volume of 14.9 liters. If the gas is allowed to expand at constant temperature to a volume of 25.9 liters, the pressure of the gas sample will be?
B. A sample of xenon gas at a pressure of 1.15 atm and a temperature of 26.3 °C, occupies a volume of 17.6 liters. If the gas is compressed at constant temperature to a volume of 10.1 liters, the pressure of the gas sample will be
C. A sample of methane gas at a pressure of 0.960 atm and a temperature of 25.2 °C, occupies a volume of 877 mL. If the gas is allowed to expand at constant temperature until its pressure is 0.628 atm, the volume of the gas sample will be
Explanation / Answer
A. Using,
P1V1 = P2V2
with,
P1 = 0.585 atm
V1 = 14.9 L
V2 = 25.9 L
we get new pressure P2 of neon,
P2V2 = P1V1
P2 = 0.585 atm x 14.9 L/25.9 L = 0.336 atm
B. Using,
P1V1 = P2V2
with,
P1 = 1.15 atm
V1 = 17.6 L
V2 = 10.1 L
we get new pressure P2 of xenon,
P2V2 = P1V1
P2 = 1.15 atm x 17.6 L/10.1 L = 2.00 atm
C. Using,
P1V1 = P2V2
with,
P1 = 0.960 atm
V1 = 0.877 L
P2 = 0.628 atm
we get new volume V2 of methane,
P2V2 = P1V1
V2 = 0.960 atm x 0.877 L/0.628 atm = 1.34 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.