A. A bullet is shot into a block of ice at 0 degrees Celsius. It comes to rest a
ID: 2245867 • Letter: A
Question
A. A bullet is shot into a block of ice at 0 degrees Celsius. It comes to rest and melts .005 kg of ice. What was the Kinetic Energy of the bullet? (C water = 4186 J/kg x degrees C and Lf= 332,800 J/kg)
B. How much work is done by a Carnot heat engine that is 27 percent efficient in utilizing 2.5 x 10^4 J extracted from a hot reservoir?
C. What charge q must be deposited on a 1.5 Farad capacitor to store .75 joules?
D. Light with a wavelength of 6 x 10^-7m in a vacuum has a frequency of?
Explanation / Answer
A) ... kinetic energy = 0.005*332800 = 1664 J
B) work done = 0.27 * 25000 = 6750 J
C) 0.5 * 1.5 * V^2 = 0.75
so.. V = 1 V
so.. charge = C*V = 1.5*1 = 1.5 C
D) freq = c / wavelength == (3*10^8) / ( 6 x 10^-7) = 5 * 10^14 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.