A. A simple pendulum of length L =0.800 m has a mass M=0.250 kg. What is the ten
ID: 1523691 • Letter: A
Question
A. A simple pendulum of length L =0.800 m has a mass M=0.250 kg. What is the tension in the string when it is at an angle y=12.58°? Show all of your work.
B. what is the component of the weight of M that is directed along the arc of the motion of M? Show all of your work.
C. What is the period T of the motion of the pendulum? ASSUME THAT THE PERIOD IS INDEPENDENT OF Y. Show all of your work.
D. What would the period T of the pendulum be if L was unchanged but M=0.500 kg? ASSUME THAT THE PERIOD IS INDEPENDENT OF Y. Show all of your work.
E. Determind the period T of the pendulum if everything else stays the same, but y=45.08°. DO NOT ASSUME THAT THE PERIOD IS INDEPENDENT OF Y. Show all of your work.
Explanation / Answer
We know that,
T = mg cos(theta)
T = 0.25 x 9.8 x cos12.58 = 2.39 N
Hence, T = 2.39 N
b)The horizontal component is directed along the arc of the motion.
c)T =2 pi sqrt (L/g)
T = 2x 3.14 x sqrt (0.8/9.8) = 1.79 s
Hence, T = 1.79 s
d)Period will remains same, as we see in the formula that it is independent of m. T = 1.79 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.