Determine the density of NH_3 gas at 435 K and 1.00 atm. How many liters of etha
ID: 994730 • Letter: D
Question
Determine the density of NH_3 gas at 435 K and 1.00 atm. How many liters of ethane measured at 17degreeC and 714 Torr must be burned to give off 2.75 times 10^4 kJ heat? 2C_2H_6(g)+7O_2(g) rightarrow 4CO_2(g)+6H_2O(I) deltaH=-3.13 times 10^3kJ CH_4(g)+2O_2(g) rightarrow CO_2(g)+2H_2O(I) deltaH=-890kJ If 0.300 mol of CH_4 bums and all the heat given off is absorbed by 6.00 kg of water, initially at 20.0 degreeC, what is the final temperature of the water? The specific heat of water is 4.18 J/(gdegreeC)Explanation / Answer
PV = nRT
n = m/MW
D = m/V
PV = m/MW*RT
D = P*MW/(T)
D = 1*17/(.082*435) = 0.47659 g/L
NOTE Consider posting multiple questions in mutliple set of Q&A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.