An archaeological sample contains 0.743 g of lead-206 and 2.145 g of uranium-238
ID: 993597 • Letter: A
Question
An archaeological sample contains 0.743 g of lead-206 and 2.145 g of uranium-238. Assume that all the lead now present in the rock came from the radioactive decay of the uranium and that no appreciable amounts of other radioactive nuclides are present in the sample. The decay rate constant for the uranium is 1.537 10^-10/year. Determine the half-life of the uranium. 4.509 10^9 years 1.065 10^-10 years depends on the age of the sample depends on the organic content of the sample two of these A PTS: 1 DIF: Easy REF: 19.4 Chemistry | general chemistry | nuclear chemistry | radioactivity and nuclear bombardment reactions | rate of radioactive decay | half-life MSC: Quantitative An archaeological sample contains 0.739 g of lead-206 and 2.328 g of uranium-238.Explanation / Answer
Half life = 0.693 / k
k = 1.537 x 10-10 year
Half life = 0.693 / 1.537 x 10-10 = 4.509 x 109 Years
Hence answer is option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.