An aqueous solution containing 0.2M of sodium hydroxide is allowed to equilibrat
ID: 511741 • Letter: A
Question
An aqueous solution containing 0.2M of sodium hydroxide is allowed to equilibrate with the atmosphere in an analytical laboratory where the temperature is kept at 25 degree C. The partial pressure of carbon dioxide in the atmosphere, P_CO2, is 10^-3.5 atm, and the Henry's Law constant for carbon dioxide K_H = 10^-1.5 mol.L/atm. Determine the pH and the total acid concentration, C_T, CO3, of the solution when equilibrium with the atmosphere is reached. How do you expect the concentration C_T, CO3 to vary with initial concentration of NaOH in solution?Explanation / Answer
[H2CO3] = Kh.PCO2
[H2CO3] = 9.99 X 10-6 mol.L
K1 = [H+] [HCO3-] / [H2CO3]
K1.[H2CO3] = [H+]2
[H+]2 = 5.01 X 10-12
[H+] = 2.237 X 10-6 and [HCO3-] = 2.237 X 10-6
pH = 5.65
K2 = [CO32-] [H+] / [HCO3-]
[CO32-] = 4.69 X 10-11
Total acid concentration = [CO32-] + [HCO3-] + [H2CO3]
Total acid concentration = 1.223 X 10-5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.