An archaeologist finds Carbon-14 in a sample of 3.10g ofmaterial to be decaying
ID: 1675701 • Letter: A
Question
An archaeologist finds Carbon-14 in a sample of 3.10g ofmaterial to be decaying at 107 counts per second. A modern 1.00gsample of the same material decays at 151 counts per second. Howold is the sample?- 25,100 years
- 12,200 years
- 12,600 years
- 8460 years
- 25,100 years
- 12,200 years
- 12,600 years
- 8460 years
- 25,100 years
- 12,200 years
- 12,600 years
- 8460 years
Explanation / Answer
rate of decaying N(t)=3.1No*2^(-t/T) N(t)/(No)=107/151 => 2^(-t/T)=0.2286=> t=2.13T= 2.13*5530=12200 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.