Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Determine the w/w% of chloride in unknown. 6.4923g of AgNO3 is dissolved in 500m

ID: 984303 • Letter: D

Question

Determine the w/w% of chloride in unknown.

6.4923g of AgNO3 is dissolved in 500mL of water producing a 0.076438M solution.

1.4838g of CaCl2 is dissolved into 250mL of water producing a 5.3479x10^(-2)M solution.

10.00mL pipette is calibrated to 9.927mL

25.00mL pipette is calibrated to 25.163mL

Each of th five flasks contains 25.163mL of the CaCl2 solution

For the unknown each of the five flasks contains 25.163mL

Titrations

UNKNOWN

The first titrations of each round were rough titrations and should not be included

CaCl2 STD Starting vol End vol 1 .26 37.58 2 1.44 36.71 3 .87 36.14 4 1.05 37.80 5 1.22 36.51

Explanation / Answer

Titration : Unknown

Run 2. moles of AgNO3 used = 0.076438M x (23.19 - 0.94) ml = 1.70 mmol

moles of CaCl2 reacted = 1.70/2 = 0.85 mmol

concentration [CaCl2] in unknown = 0.85 mmol/25.163 ml = 0.034 M

CaCl2 = 0.034 x 110.98 = 3.77 g

1 CaCl2 has 2 Cl in it

[Cl] in unknown = 2 x 0.034 mol/L x 35 g/mol = 2.38 g

w/w% Cl = (2.38/3.77) x 100 = 63.13%

Similarly for other runs calculation is done,

Run 3. moles of AgNO3 used = 0.076438M x (23.93 - 0.65) ml = 1.78 mmol

moles of CaCl2 reacted = 1.78/2 = 0.89 mmol

concentration [CaCl2] in unknown = 0.89 mmol/25.163 ml = 0.035 M

CaCl2 = 0.035 x 110.98 = 3.88 g

1 CaCl2 has 2 Cl in it

[Cl] = 2 x 0.035 mol/L x 35 g/mol = 2.45 g

w/w% Cl = (2.45/3.88) x 100 = 63.14%

Run 4. moles of AgNO3 used = 0.076438M x (22.84 - 0.61) ml = 1.70 mmol

moles of CaCl2 reacted = 1.7/2 = 0.85 mmol

concentration [CaCl2] in unknown = 0.85 mmol/25.163 ml = 0.034 M

CaCl2 = 0.034 x 110.98 = 3.77 g

[Cl] = 2 x 0.034 mol/L x 35 g/mol = 2.38 g

w/w% Cl = (2.38/3.77) x 100 = 63.13%

Run 5. moles of AgNO3 used = 0.076438M x (23.03 - 0.84) ml = 1.70 mmol

moles of CaCl2 reacted = 1.70/2 = 0.85 mmol

concentration [CaCl2] in unknown = 0.85 mmol/25.163 ml = 0.034 M

CaCl2 = 0.034 x 110.98 = 3.77 g

[Cl] = 2 x 0.034 mol/L x 35 g/mol = 2.36 g

w/w% Cl = (2.36/3.77) x 100 = 62.60%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote