Determine the volume, in milliliters, required to prepare each of the following
ID: 839383 • Letter: D
Question
Determine the volume, in milliliters, required to prepare each of the following diluted solutions.
60.0mL of a 3.00M KNO3 solution using a 1.00M KNO3 solution---Express your answer with the appropriate units.
75.0mL of a 0.300M H2SO4 solution using a 10.0M H2SO4 solution--Express your answer with the appropriate units.
1.00L of a 1.30M NH4Cl solution using a 3.00M NH4Cl solution--Express your answer with the appropriate units.
A 674mL NaCl solution is diluted to a volume of 1.44L and a concentration of 3.00M . What was the initial concentration C1?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
We use the dilution formula to do these calculations. It is simply: m1v1 = m2v2
Question 1
(60.0 mL)(3.00 M) = (1.00 M)(v2)
Gives v2 = 180.0 mL of 1.00 M solution
----
Question 2
(75.0 mL)(0.300 M) = (10.0 M)(v2)
v2 = 2.25 mL of 10.0 M needed
---
Question 3
(1 L)(1.30 M) = (3.0 M)(v2)
v2 = 0.43 L of 3.0 M needed
----
Question 4
First convert the liters into milliliters, knowing that 1 L = 1000 mL.
(674 mL)(m1) = (1440 mL)(3.00 M)
Gives m1 = 6.41 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.