Determine the wavelength or the photon. The heat combustion or sucrose (table su
ID: 1073081 • Letter: D
Question
Explanation / Answer
Q17
a) mass of sucrose for Q = 5 kJ
HRxn = Hproducts - Hreactants
a)
Q = 5 kJ and HRxn = -5646.7
N = -Q/HRxn = (5/(5646.7)) = 0.0008854729311 mol of sucrose
mass = mol*MW = 0.0008854729311*342.2965 = 0.30309 g of sucrose required
for 0.0008854729311 mol of sucrose, we produce 11:! water
so
0.0008854729311*11 =0.0097402 mol of H2O
mass = mol*Mw = 0.0097402*18 = 0.1753236 g of H2O
b)
Q = 50 kJ
m = 700 g of water Ti = 28.5 C
Q= m*C*(Tf-Ti)
50*10^3 = 700*4.184*(Tf-28.5)
Tf = 50000/(700*4.184) + 28.5
Tf = 45.571 C
Consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.