Answer the following questions focusing on density. A solid metal sphere has a v
ID: 983398 • Letter: A
Question
Answer the following questions focusing on density. A solid metal sphere has a volume of 4.2 ft^3. The mass of the sphere is 155 Ib. Find the density of the metal sphere in grams per cubic centimeter. A liquid sample was determined to have a density of 0.915 g/mL. What is the mass of 85.5 mL of the liquid A sample containing 33.42 g of metal pellets is into a graduating cylinder initially containing 12.7 mL of water, causing the water level in the cylinder to rise 21.6 mL. Calculate the density of the metal.Explanation / Answer
The answer for a
Cubic foot should be converted to Cubic centimeters
1 cubic foot = 28316.8 cubic centimeters
So 4.2 Cubit foot = 28316.8 x 4.2 = 118930.56 cubic centimeters
Pound should be converted to grams
1 pound = 453.592 grams
So 150 pound = 453.592 x 155 = 70306.76 grams
The formula for calculation density is
Density = Mass/Volume
= 70306.76/118930.56
= 0.5911 g/cubic centimeters or 0.5911 g/cm3
The answer for b
Density = Mass/Volume
We know the density, volume and have to find the mass hence we have rewrite the formula as
Mass = Density * Volume
= 0.915*85.5
Mass = 78.2325 g
The answer for c
Difference in volume (Water displaced) = Final Volume – Initial Volume
= 21.6 mL – 12.7 mL
= 8.9 mL
So Volume = 8.9 mL or 8.9 cm3
Mass of metal pellets = 33.42 g
Density = Mass/Volume
= 33.42/8.9
Density = 3.7550 g/cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.