Answer the following questions based on the reaction below. Report all answers t
ID: 959351 • Letter: A
Question
Answer the following questions based on the reaction below. Report all answers to three significant figures. 2AgNO3(aq) + Na2S(aq) Ag2S(s) + 2NaNO3(aq) The concentration of Na2S is 0.473 M at the start of the reaction, and 0.0800 M after 160 seconds. The initial concentrations of the products are zero. 1. What is the average rate of reaction (in M/min) over this time period? Tries 0/3 2. What is the average rate of change (in M/min) of Na2S in the first 160 seconds. Tries 0/3 3. What is the average rate of change (in M/min) of NaNO3 in the first 160 seconds. Tries 0/3 4. What is the concentration (in M) of NaNO3 after 160 seconds.
Explanation / Answer
2AgNO3(aq) + Na2S(aq) Ag2S(s) + 2NaNO3(aq)
rate of reaction = -(1/2)*d[AgNO3]/dt = -d[Na2S]/dt = (1/2)*d[NaNO3]/dt
1) average rate of reaction = change in concentration of Na2S/time interval of the change = (0.473-0.08)/160 = 0.00245 M/s
2) average rate of reaction = 60*0.00245 = 0.1474 M/min
3) rate of change of NaNO3 = 2*rate of reaction = 0.2947 M/min
4) After 160 sec, [NaNO3] = 0.2947*160/60 = 0.786 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.