Answer the following questions based on the reaction below. Report all answers t
ID: 959789 • Letter: A
Question
Answer the following questions based on the reaction below. Report all answers to three significant figures.
AgNO3(aq) + NH4Cl(aq) AgCl(s) + NH4NO3(aq)
The concentration of AgNO3 is 0.386 M at the start of the reaction, and 0.104 M after 133 seconds. The initial concentrations of the products are zero.
1. What is the average rate of reaction (in M/min) over this time period?
2. What is the average rate of change (in M/min) of AgNO3 in the first 133 seconds. Submit Answer
3. What is the average rate of change (in M/min) of NH4NO3 in the first 133 seconds. Submit Answer
4. What is the concentration (in M) of NH4NO3 after 133 seconds.
Explanation / Answer
1. Average Rate of reaction = - (change in concentration of reactant)/(change in time) = -(0.104-0.386)/(133/60) = 0.127 M/min
2. Average Rate of change of AgNO3 = (0.104-0.386)/(133/60) = -0.127 M/min
4. Concentration of NH4NO3 = 0.386-0.104 = 0.282 M
3. Average Rate of change of NH4NO3 = (0.282-0)/(133/60) = 0.127 M/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.