The decomposition of sulfuryl chloride (SO2Cl2) is a first-order process. The ra
ID: 979532 • Letter: T
Question
The decomposition of sulfuryl chloride (SO2Cl2) is a first-order process. The rate constant for the decomposition at 660 K is 4.5 10-2 s-1. (a) If we begin with an initial SO2Cl2 pressure of 355 torr, what is the pressure of this substance after 60. s? torr (b) At what time will the pressure of SO2Cl2 decline to one half its initial value? s By what factor will the pressure of sulfuryl chloride decrease after 7 half lives? Note: The answer wants this value: (355 torr)/value = final pressure after decay value
Explanation / Answer
for first order reaction
lnP= lnP0-kt
where P= pressure at time t P0= initial presure = 355 torr
k= 4.5/100= 0.045/sec
lnP= ln(355)-0.045*60 =3.172
P= exp(3.172)= 23.85 torr
b) time required for P= P0/2
ln(P0/2)= lnP0- 0.045*t
ln (1/2)=-0.45*t
t= 0.693/0.045=15.4 secoonds
first hald life, it beomcs P0/2, second half life P0/4, third P0/8, fourtg P0/16, fifth P0/32, sixth P0/64 sand seventh
P0/128=355/128 =2.773 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.