The decomposition of a certain insecticide in water at 12 degree C follows first
ID: 1072877 • Letter: T
Question
The decomposition of a certain insecticide in water at 12 degree C follows first-order Kinetics with a rate constant of 1.45 yr^-1. A quantity of this insecticide is washed into a lake on June 1. leading to a concentration of 5.0 times 10^-7 g/cm^3. Assume that the temperature of the lake is constant (so that there are no effects of temperature variation on the rate). What is the concentration of the insecticide on June 1 of the following year? How long will it take for the insecticide concentration to decrease to 3.0 times 10^7 g/cm^3?Explanation / Answer
for 1st order kinetics Ct= Co*e(-kt)
K= rate constant = 1.45/yr , t= time =1 year
Co= 5*10-7 g/cc ( initial concentration of insecticide)
Ct= 5*10-7*exp(-1.45*1)=1.24*10-7 g/cc
2,
C= 3*10-7, Co= 5*10-7, K= 0.145/yr
3*10-7= 5*10-7*exp(-0.145t)
exp(-0.145t)= 0.6
taking ln
1.45 t= 0.5108
t= 0.5108/1.45 = 0.35 yrs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.