The decomposition of a certain ether was studied at 300 K and the data was plott
ID: 763129 • Letter: T
Question
The decomposition of a certain ether was studied at 300 K and the data was plotted in a graph. The Y intercept equals 2.75 and the slope and the slope of the line is equal to -5. 0 X 10^ -3. Under these conditions, how long would it take for a sample to decompose to 25% of it original concentration?Explanation / Answer
A=A' e^(-k*t) ln A = ln A' - k*t y = c + mx c = ln A' = 2.75 => A' = 15.642 m = - k = - 5 * 10^-3 => k = 5 * 10^-3 A=A' e^(-k*t) since, A = 25% A' therefore, A/A' = 0.25 therefore, 0.25 = e^(-k*t) => ln 0.25 = -k *t => -1.386 = - k * t => 1.386 = 5 * 10^-3 * t => t = 1386 / 5 seconds => t = 277.2 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.