Nitrogen dioxide reacts with water to produce oxygen and ammonia. a 5.00 L sampl
ID: 971169 • Letter: N
Question
Nitrogen dioxide reacts with water to produce oxygen and ammonia. a 5.00 L sample of H2O (g) reacts at a temperature of 375 degrees Celsius and a pressure of 722 mmHg.Hiw many grams of NH3 can be produced? 4NO2 (g) + 6H2O (g) ---> 7O2 (g) + 4NH3 (g) Nitrogen dioxide reacts with water to produce oxygen and ammonia. A 5.00 L sample of H2O(g) reacts at a temperature of 375 C and a pressure of 722 mmHg Part A How many grams of NH, can be produced? 4NO2(9)+6HO)702(9) +4NH(9) Express your answer with the appropriate units. m= Value Units Submit My Answers Give Up
Explanation / Answer
moles of H2O at 375 deg.c and 722 mmg Hg
T= 375+273.15K=648.15, P= 722/760 atm =0.95 atm V= 5 L
from PV= nRT, n= PV/RT, R=0.0812atm.L/mole.K
n= number of moles of water= 0.95*5/(0.0821*648.15)=0.089 moles
as per the reaction 4NO2+6H2O----------> 7O2 +4NH3, 6 moles of Water gives 4 moles of NH3
0.089 moles of Water gives 0.089*4/6=0.059333
molecular weight of NH3= 17, mass of NH3= moles* Molecular weight= 0.059333*17=1.008 gms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.