A cylinder with a moveable piston contains 92g of Nitrogen. The external pressur
ID: 970707 • Letter: A
Question
A cylinder with a moveable piston contains 92g of Nitrogen. The external pressure is constant at 1.00 atm. The initial temperature is 200K. When the temperature is increased by 59 K, by taking it out of the freezer, the volume will increase, according to the Ideal Gas Law. Calculate the work for this process. Express your answer in J. The conversion factor between liter atmospheres and joules is 101.3 J = 1 L atm. The gas constant is 0.08206 (L atm)/(mol K). Molecular weight of Nitrogen is 28 g/mol w =
Explanation / Answer
work done = Px dV = n xR x dT where dT = change in Temp = 59 K
n = moles of N2 = mass/ molar mass of N2 = 92 /28 = 3.2857
work done = 3.2857 x0.08206 x ( 59) = 15.9 liter atm
= 15.9 x 101.3 J
= 1611.5 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.