A cylinder of mass 10 kg and radius 5 cm rolls from rest without slipping a dist
ID: 1622400 • Letter: A
Question
A cylinder of mass 10 kg and radius 5 cm rolls from rest without slipping a distance L down a roof sloped at an angle of theta = 37 degree, as shown. a. Find the angular speed of the cylinder about its center just as it leaves the roof. Assume that d = 8m. b. Find the horizontal distance Delta x from the roof edge where the cylinder hits the ground, if the height H of the roof edge is 5.7 m. Assume that as it leaves the roof the angular speed of the cylinder about its center is 14 pi rad/s 44 rad/s.Explanation / Answer
using energy conservation
initially there is only potential energy at the edge there is only kinetic energy
Ui = Uf
final cylinder have both rotational and translational kinetic energy
mgh = mv^2/2 + Iw^2/2
I = moment of inertia of cylinder = mr^2/2
we know v = w*r
mgh = 1/2 * mr^2*w^2 + 1/4 * mr^2*w^2
mgh = 3mr^2*w^2/4
w = (1/r)*sqrt(4gh/3)
h = 8*sin37
r = 0.05 m
w = 158.63 rad/s
part b )
given w = 44 rad/s
v = w*r = 2.2 m/s
vx = v*cos37 = 1.757 m/s
vy = v*sin37 = 1.324 m/s
x = vx*t
y = vy*t + 1/2*gt^2
y = 5.7 m
t = 0.95 s
x = vx*t
x = 1.67 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.