A cylinder contains 3.09 mol of helium gas at a temperature of 289 K. The molar
ID: 2106585 • Letter: A
Question
A cylinder contains 3.09 mol of helium gas at a temperature of 289 K. The molar specific heat of helium at con- stant volume is 12.5 J Kmol. How much heat must be transferred to the gas to increase its temperature to 584 K if it is heated at constant volume? A cylinder contains 3.09 mol of helium gas at a temperature of 289 K. The molar specific heat of helium at con- stant volume is 12.5 J Kmol. How much heat must be transferred to the gas to increase its temperature to 584 K if it is heated at constant volume?Explanation / Answer
no of moles n =3.09
molar specific heat of helium at constant volume Cv=12.5 J/Kmol
T1=289
T2=584 K
amount of heat required dQ=nCv(dT) =nCv(T2-T1)=3.09*12.5x(584-289)=1.139x10^4 J=11394.37 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.