A cylinder of mass 250 kg and radius 2.60 m is rotating at 4.00 rad/s on a frict
ID: 2115682 • Letter: A
Question
A cylinder of mass 250 kg and radius 2.60 m is rotating at 4.00 rad/s on a frictionless surface when two more identical non-rotating cylinders fall on top of the first. Because of friction between the cylinders they will eventually all come to rotate at the same rate. What is this final angular velocityShow Work for 5 stars
A cylinder of mass 250 kg and radius 2.60 m is rotating at 4.00 rad/s on a frictionless surface when two more identical non-rotating cylinders fall on top of the first. Because of friction between the cylinders they will eventually all come to rotate at the same rate. What is this final angular velocity
Show Work for 5 stars
Explanation / Answer
I = mr^2/2 = 250*2.6^2/2 = 845 kg m^2
after falling 2 more cylinder, I' = 845 + 2*845 = 2535 kg m^2
using conservation of angular momentum
Iw = I'w'
w' = Iw/I' = 845*4/2535 = 1.33 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.