A. Empirical Formula of a magnesium oxide Mass of crucible and cover + magnesium
ID: 968145 • Letter: A
Question
A. Empirical Formula of a magnesium oxide
Mass of crucible and cover + magnesium metal (before heating) = 43.59 grams
Mass of crucible and cover = 42.80 grams
Mass of magnesium metal = 0.079 grams
mass of crucible and cover + magnesium oxide(after heating) = 38.38 grams
mass of combined oxygen (after heating - before heating) = 0.0521 grams
Show the calculation for the empirical formula.
Explanation / Answer
no of mol of Mg = 0.079/24 = 0.0033 mol
No of mol of O = 0.0521/16 = 0.00326 mol
simplest ratio
Mg = 0.0033/0.00326 = 1.01
O = 0.00326/0.00326 = 1
empirical formula = MgO
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.