At 25degreeC, you conduct a titration of 15.00 mL of a 0.0540 M AgNO_3 solution
ID: 966986 • Letter: A
Question
At 25degreeC, you conduct a titration of 15.00 mL of a 0.0540 M AgNO_3 solution with a 0.0270 M Nal solution within the following cell: Saturated Calomel Electrode || Titration Solution | Ag (s) For the cell as written, what is the voltage after the addition of the following volume of Nal solution? The reduction potential for the saturated calomel electrode is E = 0.241 V. The standard reduction potential for the reaction Ag^+ + e^- rightarrow Ag(s) is E^0 = 0.79993 V. The solubility constant of Agl is K_sp = 8.3 times 10^-17. 0.600mL 30.00mL 17.10mL 44.90mL.Explanation / Answer
Given :
T = 25 deg C = 298.15 K
Volume of AgNO3 = 15.00 mL
[AgNO3]= 0.0540 M
[NaI]= 0.0270 M
Reduction potential of saturated calomel electrode = 0.241 V
Ksp of AgI = 8.3 E-17
Solution
We know from the cell
Ecell = EAg/Ag+ - ESCE
Lets use Nernst equation
Ecell = E0cell – (0.0591 v / n ) log (1/[Ag+] )
Lets use above given equation and write Ecell of overall reaction
Ecell = 0.79993 V – ( 0.0591 V / 1 ) log ( 1/[Ag+] ) – Esce
Calculation of voltage after addition of following volume.
1). 0.600 mL
Ecell = 0.79993 V – ( 0.0591 V / 1 ) log ( 1/[Ag+] ) – Esce
We have to find volume at equivalence point.
Number of moles of Ag+ = Volume in L x molarity = 0.015 L x 0.0540= 0.00081 mol
Moles of NaI = moles of I - = Moles of Ag+ x 1 mol I- / 1 mol Ag+
= 0.00081 mol I-
Volume at equivalence point
= moles of I- / molarity of NaI
= 0.00081 mol I- / 0.027 = 0.030 L
= 30.0 mL
There is a reaction between I- and Ag+ to form AgI
The given volume of first addition is 0.600 mL.
There will be Ag+ remains in the solution after addition of 0.600 mL of NaI
Lets find concentration of Ag+
[Ag+] = mol Ag+ / volume of solution
= Volume of Ag+ in L x Molarity of Ag+ / Volume of solution
= (volume at equivalence point – volume of NaI-) x 0.0540 M / (0.015 +0.6 E-3 L )
= (0.030 L – 0.6 E-3 L )x 0.0540 / ( 0.0156 ) L
= 0.1017 M
Ecell = 0.79993 V – (0.0591 V / 1 ) log ( 1 / 0.1017 ) – 0.241 V
= 0.500 V
b) volume = 17.10 mL = 0.0171 L
[Ag+]= (0.030 L – 0.0171 L )x 0.0540 / ( 0.015+0.0171 ) L
= 0.0217 M
Ecell = 0.79993 V – (0.0591 V / 1 ) log ( 1 / 0.0217 ) – 0.241 V
= 0.4606 V
c) volume 30.0 mL
At 30.0 mL
This is equivalence point
Here all the Ag+ are converted to Ag(s)
Lets find concentration of Ag+ by using Ksp
Ksp = [Ag+][I-]= 8.3E-17
Lets find x (molar solubility )
8.3 E-17 = x2
x = sqrt ( 8.3 E-17 )
= 9.11 E-9 M
Ag+ = 9.11 E -9 M
Ecell = 0.79993 V – (0.0591 V / 1 ) log ( 1 / 9.11E-9 ) – 0.241 V
= 0.084 V
d)
44.90 mL
Ag+ is already converted to Ag(s)
Lets find concentration of I-
[I-] = {[(44.90 – 30.0) x 1E-3 L ]x 0.027 M }/ (0.015 + 0.0449 )L
= 0.0067 M
From Ksp
[Ag+] = ksp / [I-]
= 8.3 E-17 M / 0.0067
= 1.23E-14 M
Lets plug this value in Ecell
Ecell = 0.79993 V – (0.0591 V / 1 ) log ( 1 / 1.23E-14 ) – 0.241 V
= -0.263 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.