At 200 °C, the equilibrium constant (Kp) for the reactionbelow is 2.40 × 103. 2N
ID: 691544 • Letter: A
Question
At 200 °C, the equilibrium constant (Kp) for the reactionbelow is 2.40 × 103. 2NO (g) N2 (g) + O2 (g) A closed vessel is charged with 36.1 atm of NO. Atequilibrium, the partial pressure of O2 is __________ atm.I end up using the quadratic formula but my answer is a crazyorder of magnitude. Thanks for your help. At 200 °C, the equilibrium constant (Kp) for the reactionbelow is 2.40 × 103. 2NO (g) N2 (g) + O2 (g) A closed vessel is charged with 36.1 atm of NO. Atequilibrium, the partial pressure of O2 is __________ atm.
I end up using the quadratic formula but my answer is a crazyorder of magnitude. Thanks for your help.
Explanation / Answer
2NO (g) ------> N2 (g) + O2 (g) initialpressure 36.1 0 0 change -2x +x +x equb.pressure 36.1-2x x x Equilibrium constant Kp = p N2 * pO2 / p 2NO 2.4*10^3 = x * x / ( 36.1 -2x)^2 2400 = x^2 / ( 36.1-2x)^2 ===> x / (36.1-2x) = 2400 = 48.98 36.1 - 2x = 0.0204 x x = 17.86 atm So the partyial pressure of O2 , pO2 = x = 17.86 atm 2.4*10^3 = x * x / ( 36.1 -2x)^2 2400 = x^2 / ( 36.1-2x)^2 ===> x / (36.1-2x) = 2400 = 48.98 36.1 - 2x = 0.0204 x x = 17.86 atm So the partyial pressure of O2 , pO2 = x = 17.86 atmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.