Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At 2000 K, K_c = 0.154 for the reaction below. 2 CH_4(g) - C_2H_2(g) + 3 H_2(g)

ID: 1008067 • Letter: A

Question

At 2000 K, K_c = 0.154 for the reaction below. 2 CH_4(g) - C_2H_2(g) + 3 H_2(g) If a 1,25-L equilibrium mixture at 2000 K contains 0.60 mol each of CH_4(g) and H_2(g), answer the following questions. What is the mole fraction of H_2 present? Enter your answer with 2 significant digits. Enter scientific notation as 1.23E4. Enter only numbers in your answer. (Do not include units.) The mole fraction of H_2 is Number If the equilibrium mixture at 2000 K is transferred from a 1,25-L flask to 0.250-L flask, will the number of moles of H_2(g) increase, decrease, or remain unchanged?

Explanation / Answer

a) molefraction of H2 = nH2/(nCH4+nH2+nC2H2)

    = 0.6/(0.6+0.6) = 0.5

molefraction of H2 = 5*10^-1

B) If volume decreases,the pressure in the container increases.in order to

decrease pressure equilibrium shifts towards less No of mole.so that No of

moles of H2 decreaes.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote