A 50.00 mL sample of 0.5012 M KOH at 21.3 degree C was added to a calorimeter co
ID: 961876 • Letter: A
Question
A 50.00 mL sample of 0.5012 M KOH at 21.3 degree C was added to a calorimeter containing 50.00 mL of 0.4998 M HCI at 22.4 degree C. (The densities of these diluted solutions can be determined by using the appropriate temperatures and densities located in Table 10.1. Note that the units for density in those tables are in kg/m^3. Convert your densities to g/mL before use!) The maximum temperature, 25.2 degree C, of the resulting reaction was determined graphically. The heat capacity of the calorimeter was 46.19 J middot degree C^-1. For the following reaction, calculate the indicated values. HCl_(aq) + KOH_(aq) rightarrow KCl_(aq) + H_2 O_(I)Explanation / Answer
Moles of HCl= molaity* Volume in L= 0.4998*50/1000=0.02499 moles
Mass of HCl= moles* Molecular weight of HCl= 0.02499*36.5gm=0.9121 gms
Moles of KOH= 0.5012*50/1000=0.02056
Mass of KOH= 0.02056*56=1.40 gms
Mass of mixture= 0.9121+1.4=2.3121 gms
Temperature difference for KOH= 25.2-21.3= 3.9 deg.c and for HCl= 25.2-22.4= 2.8 deg.c
Assuming LR is product, moles of KCl=0.02499 ( limting reactant). Mass of KCl =0.02499*74.5=1.86 gms
Since density data is not available, the solution is assumed to be dilute and volume of mixed solution= 100ml density =1 g/cc ( assumed).
Heat given to solution =50*1*4.184*(25.2-21.3)+ 50*4.184*(25.2-22.4)= 1360 Joule
Heat taken by Calorimeter= 46.19*(25.2- 21.3)=176 Joules
This heat is not available as it is taken by Calorimeter
Hence Enthalpy change= 1360-176=1184 Joiules
Hence enthalpy change/ mole= 1184/0.02499=47379 Joules/mole= 47.38 Kj/mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.