A 50.0 g object connected to aspring with a force constant of 35.0 N/m oscillate
ID: 1679292 • Letter: A
Question
A 50.0 g object connected to aspring with a force constant of 35.0 N/m oscillates on a horizontal, frictionlesssurface with an amplitude of 5.00 cm. (a) Find the total energy of the system.___ mJ
(b) Find the speed of the object when the positionis 1.15 cm.
___ m/s
(c) Find the kinetic energy when the position is 3.00 cm.
___ mJ
(d) Find the potential energy when the positionis 3.00 cm.
___ mJ (a) Find the total energy of the system.
___ mJ
(b) Find the speed of the object when the positionis 1.15 cm.
___ m/s
(c) Find the kinetic energy when the position is 3.00 cm.
___ mJ
(d) Find the potential energy when the positionis 3.00 cm.
___ mJ
Explanation / Answer
given that m = 50.0g = 0.050kg k = 35 N/m A = 5.00cm = 0.05m total energy of system E = 1/2 * kA2 solving E = 43.7mJ when x = 1.15cm = 0.0115m v = ± k/m (A2 -x2 ) = ±1.28 m/s K.E when x = 3.00cm = 0.03m v = ±k/m ( A2 -x2 ) = 1.05 m/s K.E = 1/2 * mv2 = 1/2 * 0.050kg* 1.05 m/s = 26.4 mJ P.E = 1/2 * kx2 = 15.7 mJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.