The activation energy of a certain reaction is 37.6 k J / m o l . At 21 C , the
ID: 958792 • Letter: T
Question
The activation energy of a certain reaction is 37.6 kJ/mol . At 21 C , the rate constant is 0.0190s^-1 . At what temperature in degrees Celsius would this reaction go twice as fast?Please, use Arrchenius eqn. : lnk2/k1=Ea/R (1/T1-1/T2) We are looking for T2? , but how do I know what is k2 when only k1 is given as 0.0190s^-1 The activation energy of a certain reaction is 37.6 kJ/mol . At 21 C , the rate constant is 0.0190s^-1 . At what temperature in degrees Celsius would this reaction go twice as fast?
Please, use Arrchenius eqn. : lnk2/k1=Ea/R (1/T1-1/T2) We are looking for T2? , but how do I know what is k2 when only k1 is given as 0.0190s^-1
Please, use Arrchenius eqn. : lnk2/k1=Ea/R (1/T1-1/T2) We are looking for T2? , but how do I know what is k2 when only k1 is given as 0.0190s^-1
Explanation / Answer
Using Arrhenius equation,
ln(k2/k1) = Ea/R[1/T1 - 1/T2]
with,
k2/k1 = 2 [pl. note k2/k1 = (0.0380/0.0190) = 2]
Ea = 37.6 kJ/mol
R = gas constant
T1 = 21 + 273 = 294 K
T2 = ?
we get,
ln(2) = 37.6 x 10^3/8.314 [1/294 - 1/T2]
T2 = 308.0 K
So at 308 K the reaction would go twice as fast
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.