You have an unknown dye solution whose concentration seems to lie between a 0.00
ID: 957060 • Letter: Y
Question
You have an unknown dye solution whose concentration seems to lie between a 0.0006 M stock solution and a 0.0004 M stock solution. Therefore, you had planned to dilute the 0.0006 M stock to create your calibration standards. However, you see that there is no 0.0006 M stock left, but there is plenty of 0.0004 M stock.
a. How could you raise the concentration of some of the 0.0004 M stock to make 75 mL of a 0.0006 M solution without adding any more dye? Be sure to show calculations and indicate the volume of 0.0004 M required.
b. Draw a molecular view picture illustrating the moles of dye remaining constant during this process.
I have an idea of how to solve a. but I don't know how to draw the molecular view. Thank you so much in advance :)
Explanation / Answer
initial volume V1 = 75ml
initial molarity M1 = 0.0006M
final volume V2 =
final molarity M2 = 0.0004M
M1V1 = M2V2
V2 = M1V1/M2
= 0.0006*75/0.0004 = 112.5ml
volume of water neede = 112.5-75 = 37.5ml only pure water no dye dissolve
=
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.