A concentration cell based on the following half reaction at 323K Ag+ + e- --> A
ID: 953109 • Letter: A
Question
A concentration cell based on the following half reaction at 323K
Ag+ + e- --> Ag SRP = 0.800V
has initial concentrations of 1.27M Ag+, 0.377 Ag+, and a potential of 0.03380V at these conditions. After 3.8hours, the new potential of the cell is found to be 0.01477V. What is the concentration of Ag+ at the cathode at this new potential?
The answer is 1.04M but i dont know how to approach to that answer.
A concentration cell based on the following half reaction at 323 K Ag^+ + e^- rightarrow Ag SRP = 0.800 V has initial concentrations of 1.27 M Ag^+, 0.377 M Ag^+, and a potential of 0.03380 V at these conditions. After 3.8 hours, the new potential of the cell is found to be 0.01477 V. What is the concentration of Ag^+ at the cathode at this new potential?Explanation / Answer
For concentration cell Eo = 0 V
So,
E = -0.0592 log(cathode/anode)
let x be the change in concentration at equilibrium
0.03380 - 0.01477 = -0.0592 log(0.377 + x/1.27 - x)
0.983 = 1.477x
x = 0.665 M
So the concentration at the cathode at this new potential = 0.377 + 0.665 = 1.04 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.