A concave mirror is to form an image of the filament of a headlight lamp on a sc
ID: 2111360 • Letter: A
Question
A concave mirror is to form an image of the filament of a headlight lamp on a screen 8.00 m from the mirror. The filament is 6.00 mm tall, and the image is to be 24.0 cm tall.
a) How far in front of the vertex of the mirror should the filament be placed?
b) Is the image real or virtual?
c) Is the image upright or inverted?
d) What should be the radius of curvature of the mirror?
e) Suppose you want to reverse the image given by the above mentioned mirror at the same location. Should you add another concave mirror or a convex one? Make a sketch showing where you would place the second mirror.
Explanation / Answer
a) -v/u = -height of image/ height of object
u =800*0.6/24 = 20 cm
b) image is real
c) image is inverted
d) 2/R = 1/u +1/v = -1/20 - 1/800
R=-39.02 cm (negative sign implies it is concave)
e) we will use concave mirror, as it inverts the image
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.