A metal sample weighing 147.90g and at a temperature of 99.5 degree C was placed
ID: 948613 • Letter: A
Question
A metal sample weighing 147.90g and at a temperature of 99.5 degree C was placed in 49.73 g of water in a calorimeter at 23.0 dgereeC . at equilibrium the temperature of the water and metal was 41.8 degree C what was delta t for the water?(delta t=t_final-t_initial) degree C what was the delta t for the metal? degree how much heat flowed into the water?(Take the specific heat of the water to be 4.18 j/g degree C) joules calculate the specific heat of the metal, using Equation 3 joules/g ^degree C what is the approximate molar mass of the metal?(use Eq.4.) g/mol when 4.98 g of NaOH was dissolved in 49.72g of water n calorimeter at 23.7 degree C. the temperature solution of the solution went up to 50.1 degree C is this dissolution reaction exothermic? Why? Calculate q_h_2o using equation 1. Joules Find delta H for the reaction as it occurred in the calorimeter delta H= joulesExplanation / Answer
Calorimetry is the study of heat flow from one substance to another. A calorimeter is an insulated container that allows heat flow between substances, but does not allow heat to escape.
q = m·s·T
q = heat in Joules (J)
m = mass in grams (g)
T = temperature change = Tfinal - Tinitial
Cs = specific heat = heat required to raise the temp. of 1 g of substance by 1 o C. Units are J/g·o C.
We will essentially put hot metal into cold water. Heat flows from the metal to the water. Mathematically, this process is illustrated by:
qmetal = - qwater
----
1. Given data:
a. T of water
T = 41.8°C - 23°C = 18.8°C
b. T of Metal
T = 41.8°C - 99.5°C = -57.7°C
c. Heat gained into water
qwater = mwater·swater·Twater
q water = (49.73 g)(4.18 J/g·°C)(18.8°C)
qwater = 3.908 x 103 J
d. Specific heat of Metal
q metal = - qwater
qmetal = -3.908 x 103 J
Cs = qmetal / m(metal) x T = -3.908x103 J/ (147.90 g)(-57.7°C)
Cs = 0.56 J/g.°C
e. Molar mass Metal
(more information needed)
I could guess;
Atomic Mass ( 4.18 J/mol°C)/(0.5602 J/g °C) = 7.4 g/mol or Li - Not sure!
2. Given Data:
a. Yes, the solution is exothermic because heat is released by the system to warm the surroundings.
b. Heat of water
qwater = mwater·swater·Twater
q water = (49.72 g)(4.18 J/g·°C)(50.1°C - 23,7°C)
qwater = 5.486 x 103 J
c. H for Reaction
H = qwater
H = 5.486 x 103 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.