A metal line (L = 20 pm, W = 0.25 mu m) has a sheet resistance 5 Ohm/sq. Calcula
ID: 1981199 • Letter: A
Question
A metal line (L = 20 pm, W = 0.25 mu m) has a sheet resistance 5 Ohm/sq. Calculate the resistance of the metal line. A dielectric material is placed between two parallel lines. The length L = 1 cm, width W = 0.28 mu m, thickness T = 0.3 mu m, and spacing S = 0.36 mu m. Calculate the RC time delay. The metal is Al with a resistivity of 2.67 mu ohm-cm and the dielectric is oxide with dielectric constant 3.9. Calculate the RC time delay. The metal is Cu with a resistivity of 1.7 mu ohm-cm and the dielectric is organic polymer with dielectric constant 2.8. Compare the results in (a) and (b). How much can we decrease the RC time delay?Explanation / Answer
An electronic circuit is composed of individual electronic components, such as resistors, transistors, capacitors, inductors and diodes, connected by conductive wires or traces through which electric current can flow
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.