Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal bar of length 10 cm. is sliding over two metal rods at a constant veloci

ID: 1509272 • Letter: A

Question

A metal bar of length 10 cm. is sliding over two metal rods at a constant velocity of 2 m/sec. There is good electrical contact between the bar and the rods, and the rods are connected at one end with a resistor of 1000 Ohms. There is a strong magnetic field of 2 Tesla pointing straight down (directly into the page in the figure; we are looking from above). What is the voltage induced across the resistor at the bottom? How much current flows through the resistor? Assume all the other conductors have negligible resistance

Explanation / Answer

What is the voltage induced across the resistor at the bottom is given by

e =vBL =(2m/s)(2T)(10*10-2m) =0.4V

How much current flows through the resistor is given by

I =e/R =0.4V/1000ohms =0.4*10-3A =0.4mA

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote