A merry-go-round with a a radius of R = 1.62 m and moment of inertia I = 215 kg-
ID: 2299715 • Letter: A
Question
A merry-go-round with a a radius of R = 1.62 m and moment of inertia I = 215 kg-m2 is spinning with an initial angular speed of ? = 1.52 rad/s in the counter clockwise direection when viewed from above. A person with mass m = 57 kg and velocity v = 4.6 m/s runs on a path tangent to the merry-go-round. Once at the merry-go-round the person jumps on and holds on to the rim of the merry-go-round.
1)
What is the magnitude of the initial angular momentum of the merry-go-round?
kg-m2/s
2)
What is the magnitude of the angular momentum of the person 2 meters before she jumps on the merry-go-round?
kg-m2/s
3)
What is the magnitude of the angular momentum of the person just before she jumps on to the merry-go-round?
kg-m2/s
4)
What is the angular speed of the merry-go-round after the person jumps on?
rad/s
5)
Once the merry-go-round travels at this new angular speed, with what force does the person need to hold on?
N
6)
Once the person gets half way around, they decide to simply let go of the merry-go-round to exit the ride.
What is the magnitude of the linear velocity of the person right as they leave the merry-go-round?
m/s
7)
What is the angular speed of the merry-go-round after the person lets go?
rad/s
Explanation / Answer
1) L1=I*w=215*1.52= 326.8 kg-m2/s
2) L2=r x p=r*m*v=1.62*57*4.6= 424.76 kg-m2/s
3) Exactly the same as question 2= 424.76 kg-m2/s
4) w=(L1+L2)/(I+m*r^2)= 2.06 rad/s
5) a=(w^2)*r
a=6.79,
F=m*a= 57* 6.79= 387.03 N
6) v=w*r= 3.33 m/s
7) (L1+L2-L3)/I,
L3=m*v*r=57*3.33*1.62=307.492
(326.8 + 424.76 - 307.492)/215= 2.061 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.