A metal bar of length L = 0.51 m slides freely on two frictionless, horizontal m
ID: 1373933 • Letter: A
Question
A metal bar of length L = 0.51 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has resistance R = 265 ?. A magnetic field B = 1.2 T is directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with speed v = 24 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar?
magnitude ? A direction clockwise or counterclockwise A metal bar of length L = 0.51 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has resistance R = 265 ?. A magnetic field B = 1.2 T is directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with speed v = 24 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar? magnitude ? A direction clockwise or counterclockwiseExplanation / Answer
emf = e = B*v*L
current i = e/R = B*v*L/R
i = (1.2*24*0.51)/265
i = 0.055 A
clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.